OCT – optyczna koherentna tomografia oka
OCT (optyczna koherentna tomografia) jest nowoczesną, bezkontaktową i nieinwazyjną metodą obrazowania przekrojów tkanek oka, takich jak np: siatkówka, tarcza nerwu wzrokowego czy rogówka. Badanie to wykorzystywane jest we wczesnej diagnostyce schorzeń takich jak jaskra, zwyrodnienie plamki (AMD), zmiany cukrzycowe w siatkówce oka, otwór w plamce, obrzęk plamki czy nowotwory oka. Schorzenia te mogą nieuchronnie prowadzić do utraty wzroku, stąd tak ważna jest ich wczesna i precyzyjna diagnostyka.

Badanie OCT jest bezkontaktowe, nieinwazyjne, nie wymaga przygotowania i może być powtarzane wielokrotnie. Kilkukrotne wykonanie OCT pozwala na śledzenie przebiegu choroby na przestrzeni czasu oraz ocenę skuteczności leczenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku takich schorzeń jak jaskra, AMD lub retinopatia cukrzycowa.
Urządzenie wyposażone jest w moduły:
Moduł siatkówkowy RETINA:
- mapy grubości siatkówki 2D i 3D.
- mapy wyniesienia warstwy nabłonka barwnikowego
- moduł obrazowania i analizy plamki
Moduł jaskrowy GLAUCOMA:
- moduł typu GDX – pomiar grubości warstwy włókien nerwowych z analizą wyników pomiarów i porównaniem ich z wartościami normatywnymi.
- pomiar i analiza grubości warstwy włókien nerwowych RNFL.
- moduł typu HRT – obrazowanie i analiza siatkówki, w tym pomiar tarczy nerwu wzrokowego, obrzęków siatkówki oraz rejestrowanie występujących w tych strukturach zmian.
- pomiar i analiza parametrów tarczy nerwu wzrokowego m. in.: powierzchnia tarczy, objętość zagłębienia, powierzchnia pierścienia nerwowo-siatkówkowego.
Moduł rogówkowy CORNEA
- automatyczny pomiar grubości rogówki z automatycznym wyznaczaniem mapy pachymetrycznej.
- obrazowanie i pomiar menisku łzowego.
- analiza stożka rogówki
- gonioskopia – obrazowanie i pomiar kąta przesącza